Zirkonyum Kaplama

Ortalama Uygulama Süresi
7 Gün
Anestezi Türü
Lokal Anestezi
Ortalama Seans Sayısı
2-4
İyileşme Süresi
5 gün

Paylaş:

Zirkonyum kuron; bir diğer ismiyle kaplama olarak da bilinen günümüzde metal destekli kuronların yerini almaya başlamış bir protez materyalidir. Zirkonyum destekli kuronların en tercih edilir özellikleri diş eti birleşim yerinden gri görüntünün olmaması ve ışık geçirgenliğidir.

Zirkonyum kuron hekim tarafından işlem görecek dişlerin uygun boyutlarda küçültülmesinden sonra ölçü alınarak üretilip, 5 günlük bir süreç sonunda özel yapıştırma ajanı ile sabitlenir. Prova aşamalarında hasta yapılan geçici dişler ile günlük yaşamına devam edebilir.

Zirkonyum kaplamalar da her protez dişler gibi hastanın uyguladığı günlük ağız hijyeni ve 6 aylık diş hekimi kontrolleri sonucunda daha uzun ömürlü olacaktır.

Zirkonyum Kaplama Tedavisi Hakkında Sık Sorulan Sorular

1.Zirkonyum Kaplama Yaptırırken Ağrı Hisseder miyim?

Uygulama esnasında bölgesel anestezi kullanıldığı için işlem esnasında ağrı hissedilmez. İşleminizin tamamlanma aşamasına kadar geçen sürede kesilmiş dişlerinizin üstüne geçici kaplamalar yapılır. Amaç kesik dişlerinizin sıcak soğuk hassasiyeti ile ağrıya sebebiyet vermemesidir.

Rengi kalıcıdır, sabittir. değişmez. Normal bakım işlemlerinizi yaparken fırçalarsınız.

Zirkonyum porselenler için uygulamada 10-12 yıl ömür biçilmektedir. Bu süre doğru ve iyi bakımla birlikte düzenli kontrollere de gidilirse artırılabilir. Diş etlerinin bakımı çok önemlidir. Doktor kontrollerinde diş taşı temizlikleri düzenli yaptırılmalıdır. Diş etlerinde problem yaşanırsa, çekilmeler olursa zirkonyum porselenler görüntü olarak farklı gözükmeye başlarsa yeniden yaptırılması gerekebilir.

Diş eti problemi olmayan hastalarda 4-7 günde tedavi tamamlanır. Diş eti problemi olan hastalarda önce diş eti tedavisi tamamlanır sonrasında zirkonyum porselen yapımına geçilir.