Diş Eti Tedavisi

Operasyon Uygulama Süresi
1 saat
Anestezi Türü
Lokal Anestezi
Ortalama Seans Sayısı
2
İyileşme Süresi
1 hafta

Paylaş:

Sağlıklı diş eti pembedir. Bu renk kırmızıya dönüyor ve fırçalama sırasında kanama olmaya başlıyorsa diş hekimine gitme vaktiniz gelmiş demektir.

Diş eti çekilmesi; bakteri plağının diş yüzeyinden uzaklaştırılamaması sonucunda diş yüzeyinde başlangıçta yumaşak olan zamanla tükürükteki minerallerin sertleşmesi sonucunda oluşan tartarların temizlenmemesiyle aylar içinde bile meydana gelebilir. Diş eti çekilmesinin ilerlemesi sonucu dişlerde hiç çürük olmasa bile diş kayıpları kaçınılmazdır.

Diş eti çekilmesi bir diş eti hastalığıdır. Fırçalama tekniği, ağız içi bakımı çok önemlidir. Diş eti hastalığına sahip kişiler fırçalarken kanama, ağız kokusu, diş etlerinin yoğun kırmızı renkte olmasından şikayet ederek diş hekimine başvurular. Diş eti hastalığı olan kişiye erken müdahele hayat kurtarıcıdır. Erken teşhis ileri zamanlardaki kemik erimesinden dolayı diş kayıplarına hatta geç kalınmış durumlarda implant tedavisi yapacak kemik kalmamasına kadar gitmektedir.

İlerlemiş diş eti hastalığı mevcudiyetinde; perodontoloji uzmanı tarafından yapılan kapsamlı tedavi sonrasındabelli aralıklarla yapılacak olan rutin kontrolllerde basit bir diş taşı temizliği ie dişlerin ömrünü uzatabilmek mümkün hale gelmektedir. Aksi takdirde bu hastalığın progrozu; dişte ufak hassasiyetlerle başlar, sallanmalar ve takibinde dişin çekilmesizorunluluğu ortaya çıkarabilir.

Bu aşamada erken müdahale önemli olup diş hekiminin önerdiği fırça ve macun ile fırçalama tekniğinin düzeltilmesi ve 6 aylık diş hekimi kontrollerinin ihmal edilmemesi gerekmektedir.