Gülüş Tasarımı

Operasyon Uygulama Süresi
Tedaviye göre değişkenlik gösterir
Anestezi Türü
Lokal Anestezi
Ortalama Seans Sayısı
Tedaviye göre değişkenlik gösterir
İyileşme Süresi
1 gün

Paylaş:

Gülüş tasarımı, herhangi bir nedenle estetik açıdan görünümü bozulan diş ve diş etlerinin hem yüz şekilleri hem de hastanın ihtiyaçları göz önüne alınarak doğal ve bunun yanında estetik bir görüntü elde edilmesi için yapılan uygulamalardır. Teknolojinin ve bilimsel çalışmaların ilerlemesiyle beraber artık pek çok yöntemle daha güzel gülüşler sağlanabilmekte ve "estetik diş hekimliği" kavramı hayatımızda daha çok yer etmektedir.

Her hastanın estetik gereksinimleri farklı olacağından yapılacak olan tedaviler kişiye özel olarak belirlenir. Bu tedaviler belirlenirken hastaların; yüz hatları, cinsiyeti, yaşı ve beklentileri gibi faktörler dikkate alınır. Bu tedaviler genellikle; gingivektomi (diş eti estetiği), diş beyazlatma (bleaching), diş eksikliklerinin implant ve protez uygulamalarıyla telafi edilmesi, porselen lamineler ve kaplamalar, zirkonyum kaplamalar ve ortodontik tedaviler (tel tedavisi) olarak sayılabilirler.

Gülüş tasarımı için yapılan tedaviler sonrasında her hasta estetik bir gülüşe sahip olur. Dişlerin görünüşünde belirgin bir derecede düzelme meydana gelir. Bunun yanında dişlerin dudaklar ve yüz ile uyumu da sağlanmış olur. Ayrıca dişler daha parlak ve canlı bir yapı kazanırlar. Gülüş tasarımı sonrasında yapılması gereken düzenli bir bakım ile kişi diş ve ağız bakımı alışkanlığı edinmiş olur.

HOLLYWOOD SMİLE

Son zamalarda Hollywood yıldızları olağanüstü güzel ve etkileyici gülüşleriyle dikkat çekmeye başlamış ve sonuç olarak “Hollywood Smile” terimi ortaya çıkmıştır.

Dişlerde bulunan şekil bozuklukları, çürükler, aşınmalar, renk değişiklikleri ile çenedeki konum ve simetri bozuklukları gibi diş hekimliğini ilgilendiren bazı sorunlar yüz görünümünü etkileyerek estetik problemlere neden olmaktadır. Bunun için diş hekimleri çeşitli uygulamalar yaparak estetik problemleri ortadan kaldırabilirler. Son yıllarda bireyler diş hekimlerine sadece ağız-diş sağlığı ile ilgili değil estetik nedenlerle de başvurmaya başlamışlardır. Estetik nedenlerle başvuranların önemli bir kısmı “Hollywood Smile” adı verilen gülüş tasarımı yaptırmak istemektedir.

Güzel bir gülümseme elde edebilmek için, sadece beyaz dişler yeterli değildir. Beyazlığın yanı sıra diş etlerinin sağlıklı görüntüsü ve dişlerin orantısı da oldukça önemlidir. Hollywood Smile ile dişeti, diş, dudak uyumu sağlanarak mükemmel bir gülüş elde etmeniz hedeflenir.

Hollywood gülüş tasarımıyla, kişinin mevcut diş yapısının porselenler ile düzeltilmesi, diş eti estetiği uygulamalarıyla diş etleri ve diş arasındaki uyumsuzluğun giderilmesi sonucu sağlıklı ve beyaz bir gülümseme hedeflenir.

DİŞ BEYAZLATMA (BLEACHİNG)

Gülüşünden memnun ama dişlerinin renginden memnun olmayan hastalar için en uygun tedavi yöntemidir.

İki çeşit diş beyazlatma yöntemi vardır;

Ofis tip beyazlatma: Klinik ortamında hekim kontrolünde uygulanan ajan tipidir. Gerekli ise diş taşı temizliği ve polisaj işleminin ardından uygulanır. Diş beyazlatma işlemi yaklaşık 45 dk ile 1 saat  arasında sürmektedir.

Ev tipi beyazlatma: Hastanın alt üst çenesinden alınan ölçü sonucunda hazırlanan plaklar ve beyazlatma ajanı hastaya verilir. Hekimin bilgilendirdiği hasta kendisi evinde uygulamayı yapabilir.

Diş beyazlatma işlemi minimum 17 yaşındakilere uygulanması tavsiye edilir.

Gülüş hattında kaplamaları ya da dolguları olan hastalarda için beyazlatma işlemiyle restarasyonların rengi değişmeyeceği için kaplamaların ya da dolguların değişmesi gerekebilir.

Beyazlatma işlemi derin mine renklenmelerine ve grimsi dişlerde çok sağlıklı sonuç vermemektedri. Bu işlem koyu ve sarı renkli dişler için daha uygundur.

Gebe ve emziren annelerde bu uygulamanın zararlı olduğuna dair bir çalışma olmamakla birlikte bu dönemdeki hastalarda tavsiye edilmemektedir.

Beyazlatma işlemi yapıldıktan sonra minimum 15 gün süreyle sigara, çay, kahve, renkli soslu yiyecekler, şarap vb. tüketilmemesi önerilir. Bu işlem tekrarlanmak istediğinde hastanın isteği ve hekim onayıyla 6 ayda bir uygulanabilir. Dişe herhangi bir zararı olduğu ile ilgili bir araştırma bulunmamaktadır.

Düzenli ağız hijyeni ve 6 aylık diş hekimi kontrolleri sonucunda varolan dişlerinizle uzun süreli mutlu gülüşlere sahip olabilirsiniz.

BONDİNG

Bonding işlemi hastanın diş kırığı veya diş çürüğü tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Travma almış ön dişler veya iki diş arasında başlayan arayüz çürükleri için en uygun kilinik yöntemidir. Bonding işlemi aynı kompozit lamina gibi kompozit materyalinden yapıldığı için her ne kadar doğal diş rengine uygun olsa da zaman içinde renklenebilir. Düzenli günlük ağız bakımı ve 6 aylık diş hekimi kontrolleri sonucunda bonding yöntemi uzun yıllar kullanılabilir. Hekimin gerek gördüğü yerde yenilenmesi gerekebilir.

 

Gülüş Tasarımı Tedavisi Hakkında Sık Sorulan Sorular

1.Gülüş Tasarımının Fiyatı Ne Kadardır?

Gülüş tasarımı fiyatları, muayene sonrasında kararlaştırılan tedavi planlaması ile bağlantılı olarak değişkenlik göstermektedir. Örneğin; ekstra diş çekme ve implant uygulamaları gerekebilir. Belirlenecek tedavi planlaması dahilinde, tedavi süresi ve fiyatları değişecektir. Size özel tasarlanacak gülüş tasarımı fiyatını öğrenmek için diş hekimimizden muayene randevusu talep edebilirsiniz.

Muayenede belirlenecek olan işlemler doğrultusunda tedavi süresi değişkenlik gösterebilir. Örneğin; implant yapılması, lezyonlu kanal tedavisi yapılması, gingivektomi ( diş eti estetiği-pembe estetik ) gibi işlemlerin yapılması tedavi süresini uzatmaktadır. Ayrıca estetik provalar aşamasında hastalarımızın talepleri de tedavi süresini etkilemektedir. Bu gibi durumları da göz önünde bulundurarak bir tedavi süre aralığı belirtirsek 4 ila 15 gün sürebilir. (İmplantlı tedavi bu süreye dahil değildir.)

Beyazlatma işlemi sonrası zamanla renk geri döner. Bu süre hastanın renkli, asitli sıvı tüketimi, sigara tüketimi ile etkilenir. 6 ay ile 2 yıl arasında kaldığı söylenir.

İşlem sonrası ilk iki hafta çay,kahve,şarap gibi renkli; cola gibi asitli sıvılar ve tütün mamüllerinden uzak durmak gerekir. Tüketilmesi beyazlatmanın etkisini azaltır.

Diş beyazlatma sırasında hassasiyete sebep olabilir. Bu hassasiyet geçicidir, 48 saate kadar geçer.