Porselen Lamina

Ortalama Uygulama Süresi
7 gün
Anestezi Türü
Lokal Anestezi
Ortalama Seans Sayısı
2-4
Adaptasyon Süresi
1 hafta

Paylaş:

Porselen Lamina özellikle görselliğe ve doğallığa önem veren hastalar için en uygun tedavi yöntemidir. Lamina kaplamalar yaprak kadar ince ve kırılgan görüntüsünden dolayı yaprak porselen olarak da adlandırılır. Dişe yapıştırıldıktan sonra oldukça sağlam bir yapıya sahiptir.

Laminalar hekim tarafından uygun görüldüğü kadar dişin sadece ön yüzeyinin pürüzlendirilmesi ya da az miktarda aşındırılması sonucunda uygulanan tedavi yöntemidir. Dişteki mine lekeleri, ufak çapraşıklıklar, dişler arasındaki boyut farklılıkları ve mevcut boşluklar kanal tedavili dişlerin seneler içindeki renk değişimlerini kompanse edebilmek amacıyla estetik problemler yaşayan hastalar için uygun bir restorasyon yöntemdir. Kesim ve ölçü aşamasından sonra 5 günlük prova işlemleri sonucunda özel yapıştırma ajanı ile dişlere sabitlenir. Lamina tedavisi uygulanan hastalar ısırma ve koparma işlemlerini rahatlıkla yapabilir.

Günlük ağız hijyeni ve 6 aylık düzenli diş hekimi kontrolleri sayesinde uzun yıllar sağlıklı bir şekilde kullanabilir.

Porselen Lamina Tedavisi Hakkında Sık Sorulan Sorular

1.Lamaina Yapılırken Dişler Kesiliyor Mu?

Dişlerin ön yüzeylerinden ve uç kısımlarından 0,2-0,5 mm kadar bir aşındırma yapılmaktadır. Bu aşındırılan yüzeyin üzerine lamina kaplama gelmektedir.

Dişlerinize hiçbir işlem yapmadan sadece ölçü alarak ''Mock Up'' prova ile dişleriniz bittiğinde nasıl gözükecek sorunuza cevap verebiliyoruz.

Hastalarımızın dişlerinden aldığımız ölçüler modele aktarılır ve üzerinde analog veya dijital modelaj tekniği ile modelaj yapılır. Bu sayede dişler hacimli, simetrik, yüz hatlarınıza uygun olarak yeniden şekillendirilir. Bunun sonucunda bir kalıp elde edilir. Kalıp sayesinde dişlerinize yaprak porselen uygulanır. Bu aşama da dahil olmak üzere hiçbir aşamada dişleriniz üzerine kalıcı herhangi bir işlem yapılmaz.

Porselen laminalar özel yapıştırıcılar ile yapıştırıldığı için kendi dişiniz gibi kullanabilirsiniz. Kullanılan porselen lekelenmeye ve aşınmaya karşı dirençlidir. Düzenli ve doğru ağız bakımı yaparak ayrıca düzenli kontrollere giderek uzun yıllar kullanabilirsiniz.

Diş gıcırdatma sorununuz olup olmadığı önemlidir. Var ise mutlaka gece plağı kullanılmalıdır. Doğal dişlerle ısırılmaması gereken sert cisimler ısırılmamalıdır.Bakımı kendi dişleriniz gibi yapılmalıdır ve düzenli kontrollere gidilmelidir.