Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi nedir?

Kanal tedavisi, endodontik tedavi veya kök kanal tedavisi için sıradan kişilerin terimidir. Dişin içindeki pulpa (namı diğer "sinir") geri döndürülemez şekilde hasar gördüğünde veya enfekte olduğunda kök kanal tedavisi gereklidir. Bu geri dönüşü olmayan hasar, dişin ömrü boyunca meydana gelen kombine yaralanmaların (çürük, travma, çoklu restorasyonlar) bir sonucudur. Kök kanal tedavisi, kök kanal sistemi boyunca tüm pulpanın çıkarılması (bir dişin birkaç kökü olabilir ve bu kökler içinde bir veya iki kanal olabilir), kanal sisteminin temizlenmesi ve şekillendirilmesi ve kanalların polyester sentetik bir kök ile doldurulmasıdır. kanal dolgusu ve diş macunu.

 

Kanal Tedavisine ne zaman ihtiyacım var?

Aşağıda belirtilen durumlardan herhangi biri varsa, bir kanal tedavisine ihtiyacınız olabilir:
• Kalan sıcak veya soğuğa duyarlılık
• Çiğnerken veya ısırırken rahatsızlık
• Hafif ağrı veya şiddetli ağrı
• Geceleri sizi uyandıran rahatsızlık
• Diş hekiminiz, klinik muayene veya röntgen ile endodontik tedavi ihtiyacını teşhis etti.
Yukarıdakilerden herhangi birine evet yanıtı verdiyseniz, çok iyi bir kanal tedavisine ihtiyacınız olabilir.
Kanal tedavisine ihtiyaç duyan tüm dişlerin ağrıya neden olmayacağını unutmayın. Ağrısız olması ve yine de bir kanal tedavisine ihtiyaç duyulması mümkündür.

Kanal Tedavisi Sırasında Ne Olur?

Diş hekimi röntgeni ve dişi inceleyecek ve ardından lokal anestezi uygulayacaktır. Diş uyuşturulduktan sonra dişin izole edilmesi için dental rubber dam denilen küçük bir koruyucu örtü yerleştirilir. Dişin taç kısmına bir delik açılacak ve kanalların temizlenmesi ve dolgu için kanal boşluklarının şekillendirilmesi için küçük aletler kullanılacaktır. Kanallar yeterince temizlenip şekillendirildikten sonra, kanallar polyester sentetik kök kanal dolgusu ve kapatıcı ile doldurulacaktır. Daha sonra açıklığı kapatmak için geçici bir dolgu yerleştirilir. Diş hekiminiz, diş restore edilmeden önce geçici dolguyu kaldıracaktır.

İşlem Sırasında Ağrı hissedecek miyim?

Modern teknikler ve çeşitli lokal anestezik çözümlerle, tedavi sırasında dişte herhangi bir his oluşması nadirdir. Tedaviden sonraki ilk birkaç gün dişinizin ısırmaya karşı hassas olması normaldir. Bu rahatsızlık, tedavi sonrası normal rahatsızlığı kontrol altına almak için reçetesiz satılan veya reçeteli ilaçlarla giderilebilir.

İşlemden Sonra Ne Beklemeli?

Çoğu durumda, rahatsızlık ilk 24-48 saat içinde önemli ölçüde azalacaktır. Ziyaretinizden sonra soğuğa, sıcağa ve hatta solunan havaya "içeri" olan duyarlılık ortadan kalkacaktır. Yine de, tedaviden sonra birkaç gün sürebilecek hafif bir baskı rahatsızlığı yaşayabilirsiniz. İbuprofen (aka Advil, Motrin), naproksen (aka Aleve) veya aspirin (Excedrin) gibi reçetesiz satılan anti-enflamatuar analjezikler genellikle bu rahatsızlığı giderir. Tylenol'ün, antiinflamatuar bileşeni olmadığı için ibuprofen ve ilgili ilaçlar kadar etkili olmadığı kanıtlanmıştır.
Tedavi sonrası ağrının en yaygın prediktörü tedavi öncesi ağrıdır. Diş zaten ağrıyorsa, kanal prosedürü nedeni ortadan kaldıracak ve iyileşmenin başlamasını sağlayacaktır. İlk 3-4 gün boyunca, ağrısız bir şekilde iyileşmeye başlamanıza izin verecek bir analjezik rejimi yazacağız.
En yaygın şikayet, dişe dokunma, ısırma, vurma veya çiğneme hassasiyetidir. Kalıcı bir restorasyon geçici restorasyonun yerini alana kadar diğer tarafı çiğnemek her zaman en iyisidir.

Kanal Tedavisi'nin Faydaları Nelerdir ?

Kanal tedavisinin en önemli faydası dişinizi korumanızdır. Çekim, başka diş problemlerine yol açabilir. Örneğin, dişlerin kayması, ısırık sorunları, TME rahatsızlığı ve eksik dişi eski haline getirmek için başka türlü diş tedavisine ihtiyaç duymayan bitişik dişleri tedavi etme ihtiyacı. Modern diş replasmanları ne kadar etkili olursa olsun - ve çok etkili olabilirler - hiçbir şey doğal dişiniz kadar iyi değildir.

Soru Sor