Kuron tedavisi

Kuron tedavisi

Kuron Tedavisi nedir?


“Kaplama” olarak da adlandırılan diş kronu, hasarlı bir dişi tamamen çevreleyerek örtmek veya kurtarmak için kullanılan diş şeklinde bir kapaktır. Kırılmış veya zayıflamış dişleri onarmak için ideal ve en kolay yoldur. Aşağıdaki nedenlerden dolayı bir diş kuronu da gereklidir:

  • Zayıf bir dişin kırılmasını önlemek için,
  • Zaten kırılmış bir dişi geri yüklemek için,
  • Büyük bir dolgu ile bir dişi örtmek ve desteklemek için,
  • Bir diş köprüsünü yerinde tutmak için,
  • Bir diş implantını örtmek için,
  • Kozmetik bir modifikasyon yapmak.


Dental kuronlar porselen erimiş metale (PFM), tamamen metal, tamamen reçine veya tamamen seramik olabilir. Hastalar tercihlerine veya bütçelerine bağlı olarak bu materyaller arasından seçim yapabilirler. 

Prosedürden Önce

Genellikle dişhekimine iki ziyaret gerekir. Birincisi dişin incelenmesini ve hazırlanmasını içerir. Taç ve çevresindeki kemiği alan dişin köklerini kontrol etmek için farklı meleklerden X-Işınları olabilir. Bazen diş önce kök kanal tedavisini gerektirebilir. İkincisi tacın yerleştirilmesini içerir.

Diş Kronu Sırasında Ne Olur?

Diş çevresindeki diş ve dişeti dokusuna lokal anestezi uygulanacaktır. Diş hekimi dişi hazırlayacak (şekillendirecek), izlenimi alacak ve geçici bir taç yerleştirecektir. Hazırlanan diş modeli diş laboratuarına gönderilecektir. İkinci ziyarette, diş hekimi bitmiş tacı yerine sağlamlaştırır.

Dental Kronun Yerleştirilmesi Ne Kadar Sürer?

Dental kron prosedürü iki ziyarette 2 saate kadar sürer. Randevular arasında 2 ila 3 gün olacaktır.

Tedavi Ne Kadar Sürer?

Diş kronu, ne kadar iyi baktığınıza bağlı olarak 5 ila 7 yıl veya daha fazla sürer.

Taç Farklı mı Olacak?

Dental kronun şekli, taçlandırılmadan önce orijinal dişinizden biraz farklıdır. İlk başta farkı hissedebilirsiniz, ancak birkaç gün sonra fark etmeyebilirsiniz. Kendinizi rahat hissetmiyorsanız, diş hekiminiz tarafından bazı ayarlamalar yapılabilir.

Soru Sor