Diş Kaplama

Diş Kaplama

Diş Kaplamaları nedir?
Kaplamalar, dişlerinizin yüz yüzeylerine bir kabuk veya diş rengi porselen veya kompozit tabakanın yerleştirildiği bir kozmetik diş hekimliği şeklidir. Kaplamalar diş hekimleri tarafından aşınmış diş minesini, düzensiz diş hizalamasını veya aralığını, diş rengini değiştirmek ve talaş veya çatlakları düzeltmek için kullanılabilir. Porselen ve kompozit kaplamalar diş laboratuarında diş teknisyenleri tarafından yapılır, ancak kompozit kaplamalar diş hekiminiz tarafından doğrudan ağzınızın içinde de yapılabilir.

Kaplamaların avantajları nelerdir?
Kaplamalar estetik olarak hoştur, hasarlı dişlerin yüzeyini korur ve kron gibi daha kapsamlı tedavilere olan ihtiyacı ortadan kaldırabilir. Doğal diş görünümü sağlarlar. Kaplamaların diğer avantajları arasında dayanıklılık, gülüşünüzde gelişmiş bir görünüm ve kronlara kıyasla diş yapısının çok az veya hiç çıkarılmaması gerekir.

Hangi Kaplamalar sizin için uygun?
Kaplama seçimi, restorasyonlarınız için uygun uzunluk, şekil, genişlik ve rengin seçilmesini içerir. Diş hekiminiz, en iyi kaplama gölgesini seçmenize yardımcı olmak için bir renk tablosu kullanacaktır. Kaplamalarınız bir diş laboratuarında yapılacaksa, diş hekiminiz dişlerinizi izlenecek ve restorasyonlarınızı doğru boyut ve şekle göre özelleştirirken laboratuvar tarafından kullanılmak üzere bir ağız modeli oluşturacaktır.

İşlem sırasında ne olur?
Kaplamaları yerleştirmek için diş hekiminiz dişlerinizi şekillendirecek ve hazırlayacaktır, bu da ısmarlama porselen veya kompozit restorasyona uyacak şekilde az miktarda doğal diş yapısını (genellikle sadece emaye) çıkararak kalıcı olarak değiştirmeyi içerir. Daha sonra kalıcı restorasyonlarınız yerleştirilmeye hazır olana kadar geçici kaplama giymeniz gerekecektir. Diş hekiminiz tarafından ağzınızda yaratılan kompozit kaplamalar (doğrudan yapıştırma) geçici olarak giymenizi gerektirmez. Bir diş laboratuvarı tarafından oluşturulan kaplamalar, farklı tiplerdeki reçine çimentoları kullanılarak dişlerinize yapıştırılır.

İşlemden Sonra Ne Beklemeli?
Genel olarak, şeker tüketiminizi düşük tutmak ve çürümeyi önlemek için yemek zamanlarıyla sınırlı tutmak iyi bir diş tavsiyesidir. Sert yiyecekler yemeye dikkat etmelisiniz. Bazen, özellikle hastalar dişlerini öğütüyorsa, dişleri korumak için bir gece koruyucusu önerilir.

Dental Kaplamalar Ne Kadar Sürer?
Kaplamalar genellikle 4 ile 10 yıl arasında sürer. Bu süreden sonra kaplamaların değiştirilmesi gerekir.

Soru Sor